Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 


TRAVEL BASKETBALL NEWS


Boy 4th Blue – Coach Joe Black

Sam Clachko, Matthew Coniglio, Zachary Fallquist, Owen Goldfarb, Graham Griffin,
Jake McGeehan, Jared Sale, Mason Tobias, Oliver Vynerib, Samuel Zinzi

 


Boys 4 White- Coach Steve Anderson

Nathaniel Bernstein, Samson Heyer, Drew Hill, Charlie Holleman, Aman Islam, Jack Leonard,
Ben Peterson, Jackson Talbott, Aleko Vergakis, Jared Zames


Boys 5th Blue Team - Coach Andre Brooks

Casey Bag, Russell Kelsey, Charlie Leahy, Cormac Mulvey Cameron Prior, William Ramsay,
Beck Simunovic, Nathan Smith, Adam Udell, Noah Wolff


Boys 5th White Team - Coach John Dihanian

Will Borowsky, Charlies Bowman, Nicholas Brodsky, Jake Davis, Jake Goldshore, Zach Gorin, Henry Grossberg, Matteo Lombardo,
William Murray, James Pretty, Christian Rinaldi, Anthony Armentano


Boys 6th Grade Blue Team - Coach DJ Ellis

Jay Anastasi, Ben Burmeister, Tanner Chlupsa, Avery Mueller, Sam Petrosino, Nicholas Sikorski,
Caleb Smith, Liam Yin, Cameron Mann, CJ Fay


Boys 6th Grade White Team - Coach Jim O'Donoghue

Michael Bernier, Andrew Cerrito, Liam Donaldson, JackFarnen, Alexander Greenlee, Rhys Jamali,
Max Jossen, Aidan Parnes, Charlie Scott, Devin Agah


Boys 7th Grade Blue - Coach: Drew Carothers
 

Noah Ambrifi, Ethan Cukier, Will Holleman, Charlie Honig, Henry Levin, Cameron Lyons, Gavin Murphy, Gavin Rothenberg, Cody Sale, Chris Zajac


Boys 7th Grade White - Coach: Sam Radding
 

Luke Brennan, Zachary Brody, David Gervasio, Alexander Laskin, Ty Levine, Benjamin Libman, Colin Menninger,
Michael
Taglia, Noah Worobec, Grant Ziegler


Boys 8th Grade Blue Roster - Coach Vinny Rissolo

Michael Brody,  Brian Fullenbaum,  Matthew Maged,  Ryan Phelps,  Jeffrey Shapiro, Mathew Spada, Ryan Thompson, 
Benji Titlebaum, Caleb Tobias,  Hiro Wyatt,  Albert Yang,  Nick Armentano


Boys 8th Grade White Roster - Coach Jamil Powell
Due to injuries, all Tryouts have not been completed. 
The following boys are selected for the PAL travel basketball team this season, but the team structure may change after all participants are evaluated!

Jason Bass,  Jack Bloomingdale, Jacob Greenberger, Guy Harizman, Spencer Levine, Jaden Mueller, Jack Murphy, Omeed Pooya, Max Udell


Girls 8th Grade - Coach Davie Danko & Steve McGillicuddy

Sydelle Bernstein, Nicole Cerrito, Caroline Coffey, Elle DeMarteau, Mia Didio, Amelia Galin, Gabby Gonzalez,
Bettie Kobak, Jessica Leon, Katie McGillion-Moore, Jennifer Westphal


Girls 5 Blue:  Coach Jack Vansant  
Zoe Alpert, Chloe Barnes, Cassidy Gutman, Ella Harrington, Poppy Harrington, Samantha Henske,
Katherine Phelps, Aviva Ross, Olivia Signorile, Caroline Zajac


Girls 5-White  -  Coach Steve Anderson 
 

Marin Banks, Sabina Cherry, Lucy Fischer, Dylan Lebowitz, Sofia Martin, Angelina Matra
Bridget Menninger, Avni Mittal, Sadie Vincini, Kate Weitz 


Girls 6th Grade - Coach Kate Readey
Esther Bernstein, Keira Best, Kiersten Brennan, Maya Brody, Kathleen Coffey, Caroline Cooper

Logan Goodman, Carly Greenberger, Elle LaFontan, Katherine Spada, Leina Wyatt


Girls 7th Grade - Coach Mary Kate Vansant
 

Grace Alfero, Ishr Bhullar, Victoria Emmert, Gabriela Gerig, Lily Klau, Jane Leahy, Jess Mysel,
Hannah Portman, Claire Sandhaus, Scarlett Siegel, Ellery Vischno


Girls 4th Grade - Coach Lauren Romano

Nicole Tooker, Anna Petrosino, Katelynn Mitchell, Sarah VonDohlen, Devyn Peffer, Riley Sklar, Marley Belzer
Simar Bhullar, Madeline Johnson, Isabelle Taglia, Mackezie Didio


2017 FCBL Championships


Team Championship - Boys Grade 5/White 

Front Row: Max Maurillo, Cameron Mann, Liam Donaldson, Rhys Jamali.Back Row: Max Jossen, Andy Cerrito, Max Schwartz, Charlie Scott, Carson Mitchell, Alex Greenlee

 


Avery Mueller
Speed Dribbling Champion
Boys Grade 5


Ryhs Jamali
Free Throw Champion
Boys Grade 5

 


Cody Sale
One-on-One Champion
Boys Grade 6

Katherine Spada
One-on-One Champion
Girls Grade 5

Justin Honig
Three Point Champion
Boys Grade 8


CONGRATULATIONS TO ALL OUR BASKETBALL ATHLETES
THANK YOU TO OUR WONDERFUL BOARD, COACHES & PARENTS!!!